BOARD OF TRUSTEES

Dianne Benson, Co-President
Nina Gillman, Co-President
Dr. Derick George, Co-Vice President
Deborah Nevins, Co-Vice President
Mark Levine, Treasurer
James Zajac, Secretary
Alexandra Munroe

Sherri Donghia
Dr. Richard Dranitzke
Ayse Kenmore
Peter H. Olsen
Suzanne Slesin

Jack Lenor Larsen†, Founder

Edward Albee†, Honorary
Dale Chihuly, Honorary
Bill T. Jones, Honorary

Tish Rehill, ex-officio Garden
Selena Rothwell, ex-officio Education
Michael Steinberg, ex-officio Art

Charles Cowles, emeritus
Louis Oliver Gropp, emeritus
Hilda Longinotti, emeritus

STAFF

Carrie Rebora Barratt, Director
Joi Jackson Perle, Communications and Visitor Experience
Katherine Persky, Executive Assistant
Joanne Sohn, Data Manager
Keaton Laub, Registrar and Collections Manager
Holger Winenga, Horticulturist
Bonifacio Rojas, Grounds and Buildings Manager
Josue Rojas, Gardener
Liliandra Vivolo, INstore Sales Manager
Juan Yanez, INstore Inventory Manager
Mary Anne Stanojevic, Bookkeeper


ARTS COMMITTEE

Michael Steinberg, Chair
Douglas Baxter
Sherry Donghia
Paul Goldberger
Fitzhugh Karol
Matilda McQuaid
Peter H. Olsen
Lisa Perry
Toni Ross
James Salomon
Joyce Siegel
Barbara Toll
Phyllis Tuchman
James Zajac

GARDEN COMMITTEE

Tish Rehill, Chair
Dr. Vincent Covello
Sue Felsher
Mac Griswold
Pam Healey
Elizabeth Lear
Deborah Nevins
Geoffrey Nimmer
Tony Piazza
Charles Savage
Dennis Schrader
Erika Shank
Holger Winenga, Horticulturist

EDUCATION COMMITTEE

Liz Cataletto
Talia Mochi Cliffe
Sarah Drake
Liz Grafer
Rita Greene
Barbara Imperiale
Lisa Miller
Liz Paris
Paul Salzman
Irene Tully

 

COUNCIL

Scott Bluedorn
Max Bonbrest
Dakota Arkin Cafourek
Lyndsay Caleo
Kelcey Edwards
Blair Gazza
Kara Hoblin
Janice Hummel
Margaret Kashmir
Sharjeel Kashmir
Christina Martin
Michael R. Roberts
Hala Salomon
Christina Thorp
Taylor Van Deusen
Mariah Whitmore
Nico Yektai

GLOBAL ADVISORY COUNCIL

Sylvia Baruch
Molly Chappellet
Dale Chihuly
Cai Guo-Qiang
Bill T. Jones
Janet Kardon
Dorothy Lichtenstein
Issey Miyake
Yoko Ono
Frances Palmer
Alice Waters
Robert Wilson

 

PHILANTHROPY COMMITTEE

Jon Ambrose
James Brasher
Rebecca Chapman
Scott Chaskey
Emma Clurman
Michele Cohen
Sherri Donghia
Dr. Richard Dranitzke
Ayse Kenmore
Richard Marcus
Kathryn Markel
Joyce Menschel
Deborah Nevins
Lee Skolnick
Suzanne Slesin
Michael Sonnenfeldt